Obsah fóra Diskuzní fórum o dortech a pečení Diskuzní fórum o dortech a pečení
Zdobení, pečení, rady, nápady, inspirace

ČlánkyČlánky  FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VIZOVICKÉ PEČIVO

Jdi na stránku
1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Diskuzní fórum o dortech a pečení -> Vánoce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Simča S.
těsto v míse

PříspěvekZaslal: út říjen 02, 2007 10:06 am    Předmět: VIZOVICKÉ PEČIVO Citovat

VIZOVICKÉ PEČIVO

Vizovické pečivo, už podle názvu, pochází z valašského městečka Vizovice, odkud se jeho výroba postupně rozšířila dále. Dříve se z vizovického pečiva vyráběly především ozdoby vánoční, kterými se zdobil celý dům a hlavně vánoční stromeček a také celé Betlémy.

Na těsto: co nejstarší hladkou mouku (dříve se vymetaly zbytky z truhly, jelikož pečivo nebylo určeno k jídlu, ale na dekorace či na hraní). Čím je mouka starší, tím je v ní více lepku.

Na opracování: Nožík, špičaté nůžky, váleček, ozdobná řezátka a formičky, koření, špejle a lýko na ozdobu...

Výroba těsta: Do misky nasypeme 1/2 kg hladké mouky a vlijeme 2 dcl vody. Těsto poté zpracováváme asi jednu hodinu (může být i déle), než vypracujeme tuhou hmotu bez hrudek, která se nám nebude lepit na prsty. Uděláme z ní bochánek, vložíme do mikrotenového sáčku a dáme asi na 6 hodin do chladničky.

Výroba ozdob: Po vyjmutí z lednice rozkrojíme v půlce a zkontrolujeme, zda je těsto na řezu jednolité a sametové, pokud ne, opět ho přepracujeme a necháme ještě odpočnout.
Pak začneme těsto zpracovávat. Plocha, na které se těsto tvaruje, by měla být natřená sádlem, nebo olejem, aby se nepřilepovalo. Vždy ddělíme kousek, se kterým budeme právě pracovat, zbytek těsta necháme v sáčku, protože by nám na vzduchu oschlo a ztvrdlo. Z oddělené části můžeme tvarovat cokoliv podle naší fantazie. Při zpracování si pomáháme nožíkem, špičatými nůžkami, válečkem, ozdobnými řezátky, kořením na ozdobu (pepř, kmín, hřebíček, badyán atd.). Do hotových figurek můžeme nakonec buď zespodu opatrně vpíchnout špejli (na zápich do květináče), nebo do nich na horním konci vpíchnout očko vyrobené z drátku (na zavěšení).

Pečení: Vyrobené ozdoby naskládáme na plech vyložený pečicím papírem a na vzduchu je necháme 4 - 6 hodin oschnout. Potom je potřeme rozšlehaným vejcem a dáme péct, nebo spíše sušit, do trouby při teplotě 50 °C. Suší se tři hodiny, pak teplotu zvýšíme na 100 °C a nakonec ještě více, aby pečivo zezlátlo. Při vyšších teplotách už ale musíte troubu hlídat, aby se pečivo nespálilo.

Dokončení: Upečené ozdoby dozdobíme barevnými nebo lýkovými mašličkami, které přivážeme na špejli pod nimi nebo přímo na ozdobičku.

Něco z historie: Z těsta se vyráběly různé tvary: zvířátka, kytky a figurky, které měly svůj symbolický význam. Lidé věřili, že když budou mít doma určitou figurku z vizovického pečiva, vyplní se jim to, co daná figurka symbolizuje. Základní vizovické figurky byly tyto: čáp, miminko, holubice, jelen, ještěrka, ježek, kachna, kohout, koník, labuť, mořská panna, mrtvá holubice, ovečka, páv, pavouk, rak, ryba, slunce, strom, štika, veverka, zajíc a žába. Každý z těchto symbolů něco znamená. Například miminko znamená radost, ovečka dobrou úrodu, pavouk přináší štěstí, žába je znakem čisté vody...
Při původním zpracování vizovického pečiva se užívalo pět základních technik: krájení, stříhání, mašličkování, vpichování a obtisk.

Naposledy upravil Simča S. dne st prosinec 02, 2009 9:26 pm, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hansolka
prázdné břicho

PříspěvekZaslal: čt říjen 04, 2007 7:44 pm    Předmět: Citovat

Krása, láká mě vyzkoušet tohle dekorační pečivo už hodně dlouho, ale pořád se k tomu nějak nemůžu dostat.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Simča S.
těsto v míse

PříspěvekZaslal: pá říjen 05, 2007 5:32 pm    Předmět: Citovat

Hansolko - vřele doporučuji, zvlášť pokud máč děti. Já tohoto těsta vloni hňácala asi ze 2 kg mouky a měla svaly jak Frištenský vytlem a pak jsem to vzala do školy, kde třída naší Áži z toho vyráběla ozdoby. Dělali to v pracovním vyučování. Manžel jim postavil v rohu třídy stromek a děcka to navěšela na něho. Bylo to moc krásný, používali jen tyhle ozdoby a červený mašle.... Perfektní.

Naposledy upravil Simča S. dne st prosinec 02, 2009 9:28 pm, celkově upraveno 1 krát.
Ivaver
prázdné břicho

PříspěvekZaslal: st listopad 07, 2007 11:11 pm    Předmět: Citovat

Nemáte prosím ještě nějaké tipy na tvorbu z vizovického pečiva? Něco co by se dalo použít jako dárek pro babičky apod. Mé dítě chce tvořit a matce chybí fantazie....
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milu
Moderátor

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 12:06 am    Předmět: Citovat

Ivaver - něco naskenuju a pošlu Ti mailem
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Ivaver
prázdné břicho

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 12:08 am    Předmět: Citovat

Milu-móóóc děkuji! sikulka
mufik
forma v troubě

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 12:38 pm    Předmět: Citovat

Milu mě taky pošli nějakou inspiraci. Taky jsem se letos upsala dětem že něco vytvoříme. A tohle jsem nikdy nedělala. shock
Milu
Moderátor

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 1:02 pm    Předmět: Citovat

mufíku, tak jsem taky něco poslala .... holky, jestli to máte pro malé děti, tak napište a pohledám něco jednoduchého
Gorolka
nadýchaný korpus

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 3:19 pm    Předmět: Citovat

milu, prosí,prosím- pošli mi to taky. A pro malé děti moc uvítám. Dali by mi pokoj při vánočním pečení testo Chtějí vždy moc pomáhat,ale znáte to- cokolada uleva ... E-mail: gorolovi@atlas.cz
Simča S.
těsto v míse

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 3:28 pm    Předmět: Citovat

Kočenky, proč si to posíláte mezi sebou a nedáte to sem? Já bych to také ráda viděla.....
popelka
forma v troubě

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 3:47 pm    Předmět: Citovat

Souhlasím se Simčou.
Ivaver
prázdné břicho

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 4:03 pm    Předmět: Citovat

Já bych se ráda o nápady od Milu podělila, ale neumím to sem dát. Poradíte mi někdo nebo počkáte až to sem dá Milu?
Milu
Moderátor

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 4:34 pm    Předmět: Citovat

Nezlobte se, ale sem nic dávat nebudu - jsou to obrázky z knížky a nechci, aby mělo fórum problém s autorskými právy .... ráda vám všem pošlu .... a kdyby to sem přece jen někdo dal, tak už předem se omlouvám, ale odstraním to. Díky za pochopení ... a klidně si o inspiraci napište, fakt ráda pošlu.

.... jo, a ještě něco - aby to mohlo být tady, tak by to muselo viset někde na webu, a to už vůbec nejde ....

Naposledy upravil Milu dne čt listopad 08, 2007 4:56 pm, celkově upraveno 1 krát.
popelka
forma v troubě

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 4:49 pm    Předmět: Citovat

Milu,nic se neděje.Máš pravdu,tohle mě nenapadlo.Tak mi to prosím pošli taky katkadrapelova@seznam.cz Děkuji.
mufik
forma v troubě

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 8:44 pm    Předmět: Citovat

Milu děkuju moc jsi zlatíčko a jestli ještě něco najdeš a hlavně aby to zvládli i děti můžeš poslat další. kytka
Simča S.
těsto v míse

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 8:50 pm    Předmět: Citovat

Jo, to mně nenapadlo.... Fajn, tak pokud je to možné - poli mi to na emilka... Díky!!!!
S:
iva
prázdné břicho

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 9:07 pm    Předmět: Citovat

Hezký večer přeji mohla bych také poprosit o nějakou inspiraci ,předem moooc děkuji Bazalova.Iva@seznam.cz pusa
Redanka
rozsypaná mouka

PříspěvekZaslal: čt listopad 08, 2007 11:19 pm    Předmět: Citovat

Milu,pošli mi taky inspiraci.Díky moc.
darenj@seznam.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Gorolka
nadýchaný korpus

PříspěvekZaslal: pá listopad 09, 2007 1:08 pm    Předmět: Citovat

Milu, nezapoměla jsi na mě? Embarassed Prosila jsem tě taky o náměty na vizovické pečivo. Nezlob se, že tě uháním, ale moc mě to zajímá. Děkuju.
gorolovi@atlas.cz
Milu
Moderátor

PříspěvekZaslal: pá listopad 09, 2007 1:39 pm    Předmět: Citovat

Holky - nezapomněla jsem na vás s tou inspirací, jen jsem trochu v časovém presu a chci vám toho poslat víc a nemám to ještě naskenované .... vydržte, prosím, jen co dodělám jeden maxidort, tak se na to vrhnu.... omlouvám se.

shock
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Diskuzní fórum o dortech a pečení -> Vánoce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku
1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přidat toto téma do oblíbených.

Přejdi na: